Preliminarii CE Franța: România a dat lovitura, 1-0 cu Grecia

Cristian Blănuţă, 8 septembrie 2014, Ora 07:37

• print
  • |

Naționala de fotbal a Rmâniei a debutat cu dreptul în preliminariile CE din Franța 2016, învingând Grecia cu 1-0, chiar la ea acasă.

Tricolorii lui Pițurcă au deschis repede scorul, în minutul 10, prin Marica, dintr-un penalty acordat ca urmare a unui fault asupra lui Chipciu.

Grecii au acuzat șocul și nu au reușit să destabilizeze apărarea românilor, în care Tamaș a fost piesa numărul unu.

Pe un stadion gol, ca urmare a sancțiunilor dictate de UEFA, selecționata noastră s-a descurcat de minune, mai mult, putea în câteva rânduri, prin Dragoș Grigore și Chipciu, să dea lovitura.

După pauză, același registru tactic, cu Grecia fără idei și fără forță ofensivă.

În minutul 53, trupa lui Victor Pițurcă a rămas în 10 oameni, ca urmării a eliminării lui Marica. Atacantul a scăpat pe contraatac, a atact periculos la minge, iar centralul a dat fault și cartonaș galben. Era al doilea pentru Marica.

Din acel moment, grecii au pus stăpânire pe joc, dar s-au lovit de o apărare sigură, de netrecut.

Poate o singură dată defensiva noastră a trecut prin mari emoții, atunci când Torossidis a lovit transversala, în minutul 88.

Echipe

Grecia: 1. Orestis Karnezis - 15. Vasilis Torossidis, 19. Sokratis Papastathopoulos, 4. Kostas Manolas, 20. Jose Holebas - 23. Panagiotis Tachtsidis, 22. Andreas Samaris (8. Panagiotis Kone, 65) - 2. Petros Mantalos (16. Lazaros Christodoulopoulos, 65) - 14. Dimitris Salpingidis (căpitan), 9. Kostas Mitroglou, 10. Georgios Samaras (18. Dimitris Diamantakos, 46)

Selecționer: Claudio Ranieri

România: 12. Ciprian Tătărușanu - 4. Gabriel Tamaș, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț - 8. Mihai Pintilii, 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliță, 84) - 7. Alex Chipciu (11. Gabriel Torje, 90), 19. Bogdan Stancu, 10. Alexandru Maxim (20. Gabriel Enache, 68) - 9. Ciprian Marica (căpitan)

Selecționer: Victor Pițurcă

Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenți: Michael Mullarkey, Simon Beck; arbitru de rezervă: Simon Bennett; arbitri asistenți adiționali: Andre Marriner, Lee Probert (toți din Anglia)

Cartonașe galbene: Samaris (17), Manolas (25), Pintilii (30), Torossidis (45+2), Marica (45+2, 53), Diamantakis (58), Kone (90+4), Tătărușanu (90+4).
Cartonaș roșu: Marica (53).

Celelalte rezultate ale grupei F:

Ungaria - Irlanda de Nord 1-2
Insulele Feroe - Finlanda 1-3

Următoare etapă, 11 octombrie
România - Ungaria, Finlanda - Grecia, Irlanda de Nord - Feroe.

EDITORIAL

Atac la prostie si incompetenta

Atac la prostie si incompetenta De ce acest titlu de ziar, care, la o apreciere superficială, ar putea lăsa impresia că încalcă deontologia profesională. Deontologia jurnalistică. Nu ai voie să ataci persoane. Nimic  însă mai fals. Dimpotrivă! Publicaţia  relanseze presa adevărată, presa de informaţie şi atitudine, p ...