Pericol la Gara Internaţională
Ziarul Atac, 24 iunie 2012, Ora 21:20
- |
-
- Tweet
![pericol-la-gara-internationala-26660-1.jpg](https://www.ziarulatac.ro/static/i/imagini-articole/328/pericol-la-gara-internationala-26660-1.jpg)
Văd că pagina cititorului este destul de activă. Nu ştiu în ce măsură aceste plângeri, să le spunem aşa, ajung la urechile cuiva, dar vreau să spun că nu mai eşti în siguranţă pe peroanele CFR-ului. De exemplu, am venit odată seara de la Bucureşti şi am coborât la Gara Internaţională Nicolina. Am aşteptat cam 15 minute pe cineva să mă ia cu maşina. Eram plină de bagaje. Călători au coborât şi s-au evaporat repede. În câteva minute s-au adunat beţivii care au început să înjure, moment în care mi s-a făcut frică. Boschetarii dormeau claie peste grămadă. Nici urmă de poliţist. Unul dintre boschetari şi-a făcut curaj şi a venit să-mi ceară bani. De frică am scos cinci lei şi i-am spus că nu mai am. Cred că m-a crezut. Cred că am procedat bine pentru că au dispărut de pe peron. Dar, beţivii făceau scandal şi se certau între ei. Nu mai era nimeni pe peron, cineva de la CFR sau un poliţist măcar. Atât de mult contează pentru ei siguranţa cetăţeanului sau a călătorilor. Pentru că eu am plătit un bilet la clasa întâi care nu este chiar ieftin. Mă aştept să fiu în siguranţă pe peroanele gărilor. Până la urmă a venit cine trebuia să mă ducă acasă. Dar dacă trebuia să aştept vreun tren preţ de o oră sau mai bine, ce riscam să păţesc? Vă mulţumesc!
Ema V., studentă la Mecanică, anul 4