Simona Halep, în finala turneului de la Sofia

Cristian Blănuţă, 2 noiembrie 2013, Ora 22:28

• print
  • |

Jucătoarea Simona Halep, locul 14 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Sofia, dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari, după ce a învins-o în semifinale de sportiva sârbă Ana Ivanovici, numărul 16 mondial

Simona Halep s-a impus cu scorul de 2-6, 6-1, 6-3, după o oră, 50 de minute şi 16 secunde de joc, potrivit Mediafax.

În cealaltă semifinală se întâlnesc australianca Samantha Stosur şi rusoaica Anastasia Pavliucenkova.
În primul set, Ivanovic a câștigat primul ghem, dar apoi Halep a egalat și a reușit breakul. Din păcate, nu a reușit să își conserve avantajul, iar sârboaica a câștigat setul cu 6-2, după 37 de minute. Simona a beneficiat de o minge de break la 4-2 pentru Ivanovic, însă a irosit șansa de a reveni în joc.

Halep nu i-a lăsat adversarei sale nicio șansă în setul al doilea, în care a condus cu 4-0 înainte ca Ivanovic să reușească punctul de onoare. Halep a încheiat setul după 34 de minute. Setul decisiv a început prost pentru cea mai bună jucătoare română a momentului, cu un break reușit de Ivanovic, fost lider mondial în 2008. Ana Ivanovic a condus cu 3-0, după un nou break, dar Simona s-a mobilizat exemplar, a câștigat pe serviciul adversarei (1-3), iar apoi a anulat trei mingi de break (0-40) și a redus diferența la 2-3. După un nou break, care a restabilit egalitate (3-3), Halep a preluat conducerea (4-3) și nu a mai putut fi oprită de Ivanovic, câștigând setul cu 6-3 și meciul.

Ivanovic, a doua favorită la Sofia, câștigase singurul meci direct dintre cele două, anul acesta, când Simona a abandonat în șaisprezecimile turneului de la Doha, după 6-3 în primul set pentru sârboaică. Ana Ivanovic (25 ani) se află pe locul 16 în lume, iar Halep (22 ani) este pe poziția a 14-a.

Halep, principala favorităa competiției, a câștigat Grupa Serdika după victorii în două seturi simetrice cu Anastasia Pavliucenkova (6-3, 6-3), Alize Cornet (6-4, 6-4) și Elina Svitolina (6-1, 6-1). Românca, ajunsă la 52 de victorii în 2013, va juca în ultimul act cu câștigătoarea dintre Samantha Stosur (Australia) și Anastasia Pavliucenkova (Rusia).

Stosur (19 WTA) are 3-2 la meciurile cu Halep (18 WTA), pe care a învins-o în 2010 în primul tur la Roland Garros (7-5, 6-1 în primul tur), în 2011 tot la Roland Garros (6-0, 6-2 în turul secund) și în 2012 la Montreal (7-5, 4-4 abandon Halep, în șaisprezecimi). Prima victorie a Simonei a venit anul acesta, la Cincinnati: 6-4, 4-6, 6-2, în optimi, iar a doua a fost în finala turneului de la Moscova, 7-6 (1), 6-2.

Halep a câștigat anul acesta cinci turnee, la Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven și Moscova, după ce pierduse finalele de la Bruxelles (2012) și Fes (2010, 2011). Simona are 5-0 la meciurile directe cu Pavlicenkova, pe care a mai învins-o anul trecut la Dubai, 6-4, 6-2 în șaisprezecimi, anul acesta la Tokyo, 3-6, 7-6 (5), 3-0, în primul tur la Tokyo (abandon al rusoaicei), în semifinale la Moscova, 6-2, 6-1, și la Sofia, 6-3, 6-3.