FED CUP. Halep a adus al doilea punct. România-Serbia, 2-0

Alberto Cristian, 20 aprilie 2014, Ora 12:06

• print
  • |

Simona Halep a câștigat astăzi contra sportivei din Serbia Bojana Jovanovski, scor 6-2, 6-4, după ce partida a fost amânată ieri din cauza ploii. Meciul s-a reluat de la 3-1 pentru sportiva noastră. Astăzi, Halep urmează să dispute a doua partidă, contra Anei Ivanovic.

Simona Halep va juca al doilea meci al zilei împotriva Anei Ivanovic. Partida va începe apropximativ la ora 12:15.

Cum a decurs partida Halep - Jovanovski

-Simona câștigă ultimul game la zero și se impune, 6-2, 6-4! România conduce Serbia cu 2-0!

-Reacție de mare campioană a Simonei Halep, care face re-break și servește pentru câștigarea meciului: 5-4!

-Primele probleme pentru Simona. De la 30-0 ea pierde pe propriul serviciu și este egalitate în setul secund: 4-4.

-Sârboaica Jovanovski își câștigă serviciul și scorul e 4-3. Simona Halep va juca și în următoarea aprtidă a zilei, contra Anei Ivanovic.

-4-2. Simona Halep a câștigat greu cel mai lung game a meciului. A condus cu 40-0, dar Jovanovski a revenit și a avut două mingi de break, ambele salvate de româncă.

-Bojana Jovanovski își face serviciul și scorul e 3-2 în setul al doilea.

-Simona își face serviciul și conduce cu 3-1. Se apropie de a doua victorie a României în confruntarea cu Serbia.

-E 2-1 pentru Simona. Până acum, în setuls ecund, nicio jucătoare nu a câștigat pe propriul serviciu.

-Setul secund începe cu un nou break reușit de Simona. Bojana Jovanovski replică și face re-break. 6-2, 1-1.

-Halep conduce cu 1-0 la seturi. 6-2 în primul set, al doilea începe cu Jovanovski la serviciu.

-Simona reușește re-break-ul și va servi pentru set: 5-2!

-Simona își pierde serviciul. A fost condusă cu 0-40, a revenit la 30-40 dar apoi a trimis un vole simplu în fileu. 4-2.

-Jovanovski e la serviciu în primul game al zilei. Simona returnează excelent în reușește break-ul: 4-1.

Ieri, Sorana Cîrstea a învins-o pe Ana Ivanovic în trei seturi, 3-6, 6-1, 6-2.